SN74HCT273NSR
Texas Instruments
RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st67943459
Date Code:23+
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Category | Integrated circuits/ICs Flip-flops |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Series | 74HCT |
| Type | D-Type |
| Trigger Type | Positive Edge |
| Output Type | Non-Inverting |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Current - Output High, Low | 4 mA/4 mA |
| Current - Quiescent (Iq) | 8μ A |
| Input Capacitance | 3 pF |
| Clock Frequency | 37 MHz |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 29ns @ 5.5V/50pF |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Function | Master Reset |
| Operating Temperature Range | -40°C ~ +85°C(TA) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Device Package | 20-SO |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 16,000
MOQ:1,000
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 1,000 - 9,999 | $0.658 | |
| 10,000 - 49,999 | $0.653 | |
| 50,000 - | $0.652 | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |



