R7FA2E1A72DFL#HA0
RENESAS
RoHS Status:PBF
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st67940305
Date Code:22+
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| ADC Channels (Resolution) | 13 x 12-bit |
| Case/Package | LFQFP |
| China RoHS | Compliant |
| Core Architecture | ARM Cortex-M23 |
| Data Bus Width | 32 b |
| Export Control Classification Number (ECCN) Code | 3A991.a.2 |
| EEPROM Memory Size | 4 kB |
| Part Family | RA |
| Flash Memory Size | 4 kB, 64 kB |
| Frequency | 48 MHz |
| Height | 1.7 mm |
| Height - Seated (Max) | 1.7 mm |
| Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code | 8542.31.0001 |
| Interface | I2C, SPI |
| Introduction Date | 2022-02-07 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 months ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 months ago) |
| Max Frequency | 48 MHz |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Current | 13 mA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Type | FLASH |
| Min Input Voltage | 1.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.6 V |
| MSL | 3 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of I/Os | 40 |
| Number of Pins | 48 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Terminals | 48 |
| Number of Timers/Counters | 9 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Tape & Reel |
| Part Group | RA2E1 |
| Peripherals | WDT |
| Pitch | 500 µm |
| RAM Size | 16 kB |
| REACH SVHC | Yes |
| Part Series | RA2 |
| Target Application | IoT / Wireless, Consumer electronics |
| Terminal Pitch | 500 µm |
| Width | 7 mm |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 10,000
MOQ:1,000
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 1,000 - 9,999 | $2.119 | |
| 10,000 - | $2.114 | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |



