R7FA2A1AB3CNE#AC0
RENESAS
RoHS Status:PBF
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st67940299
Date Code:22+
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Case/Package | HWQFN |
| China RoHS | Compliant |
| Export Control Classification Number (ECCN) Code | 5A002 |
| Part Family | RA |
| Frequency | 48 MHz |
| Height | 800 µm |
| Interface | CAN, I2C, SCI, SPI, UART |
| Lifecycle Status | Obsolete (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | OBSOLETE (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Max Frequency | 48 MHz |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 256 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Input Voltage | 1.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.6 V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of I2C Channels | 5 |
| Number of Pins | 48 |
| Number of SPI Channels | 5 |
| Number of UART Channels | 3 |
| Part Group | RA2A1 |
| Pitch | 500 µm |
| RAM Size | 32 kB |
| Part Series | RA2 |
| Width | 7 mm |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 1,047
MOQ:200
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 200 - 1,999 | $10.919 | |
| 2,000 - | $10.894 | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |



