R5S72690W266FP#V0
RENESAS
RoHS Status:PBF
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st67940266
Date Code:23+
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Case/Package | LFQFP |
| China RoHS | Compliant |
| Core Architecture | SH2A-FPU |
| Data Bus Width | 32 b |
| Export Control Classification Number (ECCN) Code | 3A991 |
| Frequency | 266 MHz |
| Height | 1.7 mm |
| Interface | CAN, EBI/EMI, I2C, SCI, SPI, UART, USB |
| Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 2 months ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGNS (Last Updated: 2 months ago) |
| Max Frequency | 266 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Memory Type | ROMless |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Number of I/Os | 149 |
| Number of Pins | 256 |
| Number of Programmable I/O | 149 |
| Number of Timers/Counters | 9 |
| Number of UART Channels | 8 |
| Oscillator Type | External |
| Peripherals | DMA, POR, PWM, WDT |
| Radiation Hardening | No |
| RAM Size | 2.6 MB |
| Watchdog Timer | Yes |
| Width | 28 mm |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 310
MOQ:100
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 100 - | $102.749 | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |



