R5S72680W266FP#V0
RENESAS
RoHS Status:PBF
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st67940263
Date Code:23+
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Category | Integrated circuits/ICs Micro controllers |
| Manufacturer | RENESAS |
| Series | SuperH® SH7260 |
| Core Processor | SH2A-FPU |
| Core Size | 32-bit Single Core |
| Speed | 266 MHz |
| RAM Size | 2.5M x 8 |
| Program Memory Type | No ROM |
| Number of I/O | 111 |
| Data Converters | A/D 6x10b |
| Peripherals | DMA, POR, PWM, WDT |
| Connectivity | EBI/EMI, I2C, IEBus, SCI, SIO, SPI, USB |
| Oscillator Type | External |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3V ~ 3.6V |
| Operating Temperature Range | -20°C ~ 85°C(TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 200
MOQ:100
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 100 - 999 | $55.44 | |
| 1,000 - | $55.385 | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |



