BTS5180-2EKA
INFINEON
RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st67916952
Date Code:21+
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Category | Integrated circuits/ICs Power distribution switches |
| Manufacturer | INFINEON |
| Series | PROFET 12V |
| Switch Type | High-Side |
| Number of outputs (ratio Input: Output) | 2 |
| Rds On (Typ) | 180 mOhms@Tj=25°C |
| Current Limit | 8.0 A |
| Operating voltage | 5 ~ 28 V |
| Operating Temperature Range | -40°C ~ +150°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package | DSO 14pin |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 7,500
MOQ:1,000
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 1,000 - 9,999 | $1.932 | |
| 10,000 - | $1.927 | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |



