BQ24092DGQR
Texas Instruments
RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st67916433
Date Code:22+
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Battery Pack Voltage | 4.2 V |
| Case/Package | HTSSOP EP |
| Contact Plating | Gold |
| Fault Protection | Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit |
| Height | 1.1 mm |
| Interface | USB |
| Lead Free | Lead Free |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 month ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 month ago) |
| Max Charge Current | 1 A |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 6.45 V |
| Min Input Voltage | 4.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3.5 V |
| Number of Cells | 1 |
| Number of Pins | 10 |
| Output Current | 1 A |
| Output Voltage | 4.2 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Radiation Hardening | No |
| Schedule B | 8542390000, 8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000 |
| Thickness | 1.02 mm |
| Width | 3 mm |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 4,400
MOQ:1,000
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 1,000 - | $49.695 | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |



