ADUM6000ARWZ-RL
ANALOG DEVICES
RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st67914455
Date Code:22+
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Tin |
| Efficiency | 31 % |
| Features | OCP, OTP, UVLO |
| Height | 2.54 mm |
| Isolation Voltage | 5 kV |
| Lead Free | Contains Lead |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 years ago) |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Max Output Current | 100 mA |
| Max Output Power | 400 mW |
| Max Power Dissipation | 400 mW |
| Min Input Voltage | 3 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Output Current | 80 mA |
| Output Type | Fixed |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Schedule B | 8543709655, 8543709655|8543709655|8543709655|8543709655|8543709655 |
| Switching Frequency | 180 MHz |
| Voltage - Output 1 | 5 V |
| Width | 7.366 mm |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 352
MOQ:100
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 100 - 999 | $15.839 | |
| 1,000 - 4,999 | $15.811 | |
| 5,000 - | $15.788 | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |



