ADAU1772BCPZ-R7
ANALOG DEVICES
RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st67912247
Date Code:24+
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Case/Package | LFCSP EP |
| Contact Plating | Tin |
| Interface | I2C, I2S, SPI, Serial |
| Lead Free | Contains Lead |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 years ago) |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.045 V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of A/D Converters | 4 |
| Number of ADC Channels | 4 |
| Number of D/A Converters | 2 |
| Number of DAC Channels | 2 |
| Number of GPIO | 7 |
| Number of Pins | 40 |
| Packaging | Digi-Reel® |
| REACH SVHC | No |
| Resolution | 3 B |
| Sampling Rate | 192 ksps |
| Schedule B | 8542390000, 8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000 |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 102 dB |
| Type | General Purpose |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 2,250
MOQ:100
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 100 - 999 | $14.228 | |
| 1,000 - 4,999 | $14.201 | |
| 5,000 - | $14.178 | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |



