AD9144BCPZRL
ANALOG DEVICES
RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st67911681
Date Code:19+
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Category | Integrated circuits/ICs DA converters DAC |
| Manufacturer | ANALOG DEVICES |
| Series | TxDAC+R |
| Reference Type | Internal |
| Output Type | Current - Unbuffered |
| Voltage - Supply, Analog | 3.13V ~ 3.47V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.14V ~ 1.26V |
| Differential Output | Yes |
| Settling Time | 20ns(Typ) |
| Number of D/A Converters | 4 |
| INL/DNL (LSB) | ±2/±1 |
| Architecture | Oversampling Interpolated Dac |
| Data Interface | JESD204B |
| Number of Bits | 16 |
| Operating Temperature Range | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Device Package | 88-LFCSP-VQ(12x12) |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 500
MOQ:100
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 100 - | $242.978 | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |



