AD8803ARZ-REEL
ANALOG DEVICES
RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st67911665
Date Code:20+
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Category | Integrated circuits/ICs DA converters DAC |
| Manufacturer | ANALOG DEVICES |
| Series | TrimDACR |
| Reference Type | External |
| Output Type | Voltage - Unbuffered |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 5.5V |
| Differential Output | No |
| Settling Time | 600ns(Typ) |
| Number of D/A Converters | 8 |
| INL/DNL (LSB) | ±0.5/±0.25 |
| Architecture | R-2R |
| Data Interface | SPI |
| Number of Bits | 8 |
| Product Overview | IC DAC 8BIT V-OUT 16SOIC |
| Operating Temperature Range | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Device Package | 16-SOIC |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 2,500
MOQ:100
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 100 - 999 | $21.324 | |
| 1,000 - 4,999 | $21.296 | |
| 5,000 - | $21.274 | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |



