AD5686RARUZ
ANALOG DEVICES
RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st67910143
Date Code:23+
Documents
Product Specifications
| Category | Integrated circuits/ICs DA converters DAC |
| Manufacturer | ANALOG DEVICES |
| Series | nanoDAC+R |
| Reference Type | External/Internal |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.8V ~ 5.5V |
| Differential Output | No |
| Settling Time | 8μs |
| Number of D/A Converters | 4 |
| INL/DNL (LSB) | ±2/±1(Max) |
| Architecture | String Dac |
| Data Interface | SPI/DSP |
| Number of Bits | 16 |
| Operating Temperature Range | -40°C ~ 105°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Device Package | 16-TSSOP |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 500
MOQ:100
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 100 - 999 | $48.633 | |
| 1,000 - | $48.582 | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |




