AD5362BSTZ
ANALOG DEVICES
RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st67909951
Date Code:24+
Documents
Product Specifications
| Category | Integrated circuits/ICs DA converters DAC |
| Manufacturer | ANALOG DEVICES |
| Reference Type | External |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Voltage - Supply, Analog | 8V ~ 16.5V/ -4.5V ~ 16.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.5V ~ 5.5V |
| Differential Output | No |
| Settling Time | 30μs |
| Number of D/A Converters | 8 |
| INL/DNL (LSB) | ±4(Max)/±1(Max) |
| Architecture | String Dac |
| Data Interface | SPI/DSP |
| Number of Bits | 16 |
| Operating Temperature Range | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Device Package | 52-LQFP(10x10) |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 161
MOQ:100
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 100 - | $277.204 | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |




