AD1955ARSZRL
ANALOG DEVICES
RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st67909692
Date Code:21+
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Category | Integrated circuits/ICs ADC/DAC specific usage |
| Manufacturer | ANALOG DEVICES |
| Type | DAC/Audio |
| Voltage - Supply | 5 V |
| Voltage Supply Source | Analog and Digital |
| Sampling Rate (Per Second) | 192k |
| Number of Channels | 2 |
| Data Interface | DSD/PCM |
| Resolution (Bits) | 24 b |
| Product Overview | IC DAC/AUDIO 24BIT 192K 28SSOP |
| Operating Temperature Range | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Device Package | 28-SSOP |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 1,853
MOQ:200
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 200 - 1,999 | $11.318 | |
| 2,000 - | $11.293 | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |



