1EDN8511BXUSA1
INFINEON
RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st67907080
Date Code:22+
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Category | Integrated circuits/ICs Gate Drivers |
| Manufacturer | INFINEON |
| Series | EiceDriver? |
| Gate Type | N-Channel/P-Channel MOSFET |
| Channel Type | Single |
| Input Type | Inverting/Non-Inverting |
| Driven Configuration | Low Side |
| Voltage - Supply | 8V ~ 20V |
| Logic Voltage - VIL, VIH | 1.2V/1.9V |
| Current - Peak Output (Source, Sink) | 4A/8A |
| Rise / Fall Time (Typ) | 6.5ns/4.5ns |
| Number of Drivers | 1 |
| Product Overview | IC GATE DRV HALF BRD/LOW SOT23-6 |
| Operating Temperature Range | -40°C ~ 150°C(TJ) |
| Applications | Industrial |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Device Package | PG-SOT23-6-2 |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 6,900
MOQ:1,000
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 1,000 - 9,999 | $2.061 | |
| 10,000 - | $2.056 | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |



