50217-8100
MOLEX
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| China RoHS | Compliant |
| Connector Type | Connector, PCB, Signal |
| Contact Gender | Female |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Tin |
| Country of Origin | JP |
| Current Rating | 2.5 A |
| Depth | 3.7 mm |
| Gender | Female |
| Halogen Free | Low Halogen |
| Height | 4 mm |
| Max Current Rating | 5 A |
| Mount | Cable |
| Orientation | Straight |
| Plating | Tin |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | Yes |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | Crimp |
| Voltage Rating | 250 V |
| Wire/Cable Gauge | 18 AWG |
| Wire Gauge (Max) | 18 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 24 AWG |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 3
MOQ:3
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 3 - 29 | $74.327 | |
| 30 - 149 | $73.862 | |
| 150 - 299 | $73.582 | |
| 300 - 1,499 | $73.023 | |
| 1,500 - 2,999 | $72.743 | |
| 3,000 - 5,999 | $72.65 | |
| 6,000 - 11,999 | $72.576 | |
| 12,000 - | $72.501 | |



