1-1747276-4
TE CONNECTIVITY
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Approvals | UL |
| Circuit Application | Power |
| Color | Black |
| Connector System | Wire-to-Board |
| Connector Type | Receptacle, Socket |
| Contact Gender | Female |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Style | Socket |
| Current Rating | 24 A |
| Depth | 23 mm |
| ELV | Compliant |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Height | 22.987 mm |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Lead Free | Lead Free |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Max Operating Temperature | 221 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 600 V |
| Max Voltage Rating (DC) | 600 V |
| Min Operating Temperature | -67 °C |
| Mount | Free Hanging |
| Number of Contacts | 4 |
| Number of Positions | 4 |
| Number of Rows | 1 |
| Operating Supply Voltage | 600 V |
| Orientation | Straight |
| Packaging | Bulk |
| Pitch | 6.35 mm |
| Preloaded | No |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | Unknown |
| Sealable | No |
| Termination | Crimp |
| VDE Tested | No |
| Voltage Rating | 600 V |
| Width | 8.4836 mm |
| Wire/Cable Gauge | 12 AWG |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 171
MOQ:100
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 100 - 999 | $2.23 | |
| 1,000 - 4,999 | $2.202 | |
| 5,000 - 9,999 | $2.193 | |
| 10,000 - 49,999 | $2.185 | |
| 50,000 - 99,999 | $2.18 | |
| 100,000 - | $2.175 | |
| - | - | |
| - | - | |



