PYF14S
OMRON
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Ambient Temperature Range High | 70 °C |
| Color | Grey |
| Current Rating | 5 A |
| Depth | 28.2 mm |
| Gender | Female |
| Height | 85 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Mount | DIN Rail |
| Number of Contacts | 14 |
| Number of Pins | 14 |
| Number of Poles | 4 |
| REACH SVHC | Unknown |
| Termination | Screwless |
| Voltage | 250 V |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Width | 31 mm |
| Wire/Cable Gauge | 16 AWG |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 7
MOQ:7
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 7 - 69 | $34.215 | |
| 70 - 349 | $33.975 | |
| 350 - 699 | $33.603 | |
| 700 - 3,499 | $33.528 | |
| 3,500 - 6,999 | $33.472 | |
| 7,000 - | $33.432 | |
| - | - | |
| - | - | |



