V-15-1A5-T
OMRON
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Contact Material | Silver |
| Current Rating | 10 A |
| Differential Travel | 406.4 µm |
| Electrical Life | 20 kcycles |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Max Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Mechanical Life | 50 Mcycles |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Mount | Chassis Mount , Panel, Screw |
| Number of Positions | 2 |
| Operating Position | 14.7066 mm |
| Overtravel | 1.016 mm |
| Pretravel | 1.1938 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Ratings | IP40 |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination | Solder |
| Throw Configuration | SPDT |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Voltage Rating (DC) | 30 V |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 212
MOQ:21
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 21 - 209 | $10.991 | |
| 210 - 1,049 | $10.911 | |
| 1,050 - 2,099 | $10.837 | |
| 2,100 - 10,499 | $10.781 | |
| 10,500 - 20,999 | $10.753 | |
| 21,000 - | $10.73 | |
| - | - | |
| - | - | |



