RJK0651DPB-00#J5
RENESAS
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Category | Discrete semiconductors Discrete single |
| Manufacturer | RENESAS |
| FET Type | N-Channel |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 4.5V, 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 25A(TA) |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 2030 pF @ 10 V |
| Power Dissipation (Max) | 45W(Tc) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 14mOhms @ 12.5A, 10V |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 20 V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | ±20V |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Operating Temperature Range | 150°C(TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Device Package | LFPAK |
| Technology | Mosfet (Metal Oxide) |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.



