NRS8040T4R7NJGJ
TAIYO YUDEN
RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st64479160
Date Code:2018
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Category | Inductors/Coils/Chokes Fixed inductors |
| Manufacturer | TAIYO YUDEN |
| Series | NR, S Type |
| Type | Drum Core, Wirewound |
| Current Rating (Amps) | 4.1A |
| Current - Saturation (Isat) | 5.4A |
| Inductance | 4.7 µH |
| Inductance Frequency - Test | 100kHz |
| Frequency - Self Resonant | 30MHz |
| DC Resistance (DCR) | 23.4mOhms(Max) |
| Shielding | Shielded |
| Tolerance | ±30% |
| Operating Temperature Range | -25°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Size / Dimension | 0.315"L x 0.315"W(8.00mm x 8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.157" (4.00mm) |
| Material - Core | Ferrite |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 10
MOQ:1
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 1 - 299 | $0.124 | |
| 300 - 499 | $0.081 | |
| 500 - 999 | $0.072 | |
| 1,000 - 3,999 | $0.066 | |
| 4,000 - 4,999 | $0.061 | |
| 5,000 - 9,999 | $0.06 | |
| 10,000 - 29,999 | $0.06 | |
| 30,000 - | $0.059 | |



