EMVE500ADA3R3MD55G
NIPPON CHEMI-CON
RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st64478700
Date Code:2023
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Capacitance | 3.3 µF |
| Case/Package | Radial |
| Diameter | 4 mm |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Height | 5.2 mm |
| Height - Seated (Max) | 5.207 mm |
| Lead Diameter | 800 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 1 mm |
| Leakage Current | 3 µA |
| Life (Hours) | 1000 hours |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Cut Tape |
| Ripple Current | 15 mA |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage | 50 V |
| Voltage Rating | 50 V |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Width | 4.3 mm |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 6,439
MOQ:1
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 1 - 99 | $0.159 | |
| 100 - 299 | $0.142 | |
| 300 - 499 | $0.098 | |
| 500 - 999 | $0.089 | |
| 1,000 - 3,999 | $0.082 | |
| 4,000 - 4,999 | $0.078 | |
| 5,000 - 9,999 | $0.077 | |
| 10,000 - | $0.077 | |



