TPS562201DDCT
Texas Instruments
RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
COO:CN
CoreStaff Part Number:st64470250
Date Code:2021+
Documents
Product Specifications
| Category | Integrated circuits/ICs Power regulators -DC/DC switching regulators |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Series | D-CAP2?/ Eco-Mode? |
| Output Type | Variable |
| Voltage - Input (Max) | 17 V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5 V |
| Voltage - Output (Max) | 7 V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.768V |
| Current - Output | 2.0A |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 580kHz |
| Topology | Buck |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Product Overview | IC REG BUCK ADJ 2A SOT23 |
| Function | Step-down (Buck) |
| Operating Temperature Range | -40°C ~ 125°C(TJ) |
| Applications | General Purpose |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Device Package | SOT-23-THIN |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 50,763
MOQ:1
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 1 - 99 | $0.187 | |
| 100 - 299 | $0.185 | |
| 300 - 499 | $0.141 | |
| 500 - 999 | $0.132 | |
| 1,000 - 3,999 | $0.125 | |
| 4,000 - 4,999 | $0.121 | |
| 5,000 - 9,999 | $0.12 | |
| 10,000 - | $0.119 | |




