SI-8120S
SANKEN
RoHS Status:N/A
Stock Type:Quality-guaranteed
COO:JP
CoreStaff Part Number:st64468929
Date Code:N/A
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Category | Integrated circuits/ICs Power regulators -DC/DC switching regulators |
| Manufacturer | SANKEN |
| Output Type | Fixed |
| Voltage - Input (Max) | 40 V |
| Voltage - Input (Min) | 15 V |
| Current - Output | 3.0 A |
| Number of Outputs | 1 |
| Frequency - Switching | 60 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Function | Step-down (Buck) |
| Operating Temperature Range | -30°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Device Package | TO-220F-5 |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 80
MOQ:1
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 1 - 4 | $3.98 | |
| 5 - 9 | $3.857 | |
| 10 - 29 | $3.192 | |
| 30 - 49 | $2.749 | |
| 50 - 99 | $2.66 | |
| 100 - 199 | $2.594 | |
| 200 - 299 | $2.561 | |
| 300 - | $2.549 | |



