UUD1C470MCL1GS
NICHICON

RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st64466928
Date Code:14
Documents
Product Specifications
| Capacitance | 47 µF |
| Case/Package | Radial |
| Contact Plating | Tin |
| Diameter | 6.3 mm |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Dissipation Factor | 0.2 % |
| Height | 5.8 mm |
| Height - Seated (Max) | 5.7912 mm |
| Impedance | 440 mΩ |
| Lead Diameter | 800 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 2.2 mm |
| Leakage Current | 3 µA |
| Life (Hours) | 2000 hours |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 4 years ago) |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Packaging | Cut Tape |
| Polarity | Polar |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No |
| Ripple Current | 230 mA |
| Ripple Current (AC) | 230 mA |
| Schedule B | 8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|85 |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage | 16 V |
| Voltage Rating | 16 V |
| Voltage Rating (DC) | 16 V |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 170
MOQ:170
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 170 - 1,699 | $0.545 | |
| 1,700 - 8,499 | $0.53 | |
| 8,500 - 16,999 | $0.523 | |
| 17,000 - 84,999 | $0.517 | |
| 85,000 - 169,999 | $0.515 | |
| 170,000 - 339,999 | $0.513 | |
| 340,000 - | $0.512 | |
| - | - | |




