T55P106M6R3C0500
VISHAY

RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st64466791
Date Code:22
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Capacitance | 10 µF |
| Case/Package | 0805 |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| China RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Depth | 1.25 mm |
| Dissipation Factor | 10 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 500 mΩ |
| Features | General Purpose |
| Height | 1.2 mm |
| Height - Seated (Max) | 1.1938 mm |
| Introduction Date | 2014-07-26 |
| Lead Free | Lead Free |
| Leakage Current | 10 µA |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 week ago) |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Manufacturer Package Identifier | 0805 (2012 metric) |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Terminals | 2 |
| Packaging | Cut Tape |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | Yes |
| Ripple Current | 144 mA |
| Schedule B | 8532210050, 8532210050|8532210050|8532210050|8532210050|8532210050 |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage Rating | 6.3 V |
| Voltage Rating (DC) | 6.3 V |
| Width | 1.25 mm |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 2,490
MOQ:188
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 188 - 1,879 | $0.494 | |
| 1,880 - 9,399 | $0.483 | |
| 9,400 - 18,799 | $0.475 | |
| 18,800 - 93,999 | $0.47 | |
| 94,000 - 187,999 | $0.467 | |
| 188,000 - 375,999 | $0.465 | |
| 376,000 - 751,999 | $0.464 | |
| 752,000 - | $0.464 | |



