PCJ1A331MCL1GS
NICHICON

RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st64466515
Date Code:22
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Capacitance | 330 µF |
| Case/Package | Radial |
| Diameter | 8 mm |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 19 mΩ |
| Height | 8 mm |
| Height - Seated (Max) | 8.001 mm |
| Life (Hours) | 2000 hours |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 4 years ago) |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape & Reel |
| Polarity | Polar |
| Ripple Current | 3.39 A |
| Ripple Current (AC) | 3.39 A |
| Schedule B | 8532220020 |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage Rating | 10 V |
| Voltage Rating (DC) | 10 V |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 390
MOQ:34
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 34 - 339 | $2.774 | |
| 340 - 1,699 | $2.721 | |
| 1,700 - 3,399 | $2.665 | |
| 3,400 - 16,999 | $2.637 | |
| 17,000 - 33,999 | $2.627 | |
| 34,000 - 67,999 | $2.62 | |
| 68,000 - 135,999 | $2.612 | |
| 136,000 - | $2.609 | |



