LTC3290EMSE#PBF
ANALOG DEVICES
RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st64352650
Date Code:2021+
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Category | Integrated circuits/ICs Power regulators -DC/DC switching regulators |
| Manufacturer | ANALOG DEVICES |
| Output Type | Variable |
| Voltage - Input (Max) | 55 V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5 V |
| Voltage - Output (Max) | 55 V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1 V |
| Current - Output | 50 mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Topology | Boost |
| Synchronous Rectifier | No |
| Function | Step-up (boost) |
| Operating Temperature Range | -55°C ~ 150°C(TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Device Package | 10-MSOP-EP |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 3,738
MOQ:1
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 1 - 4 | $9.518 | |
| 5 - 9 | $5.851 | |
| 10 - 29 | $5.192 | |
| 30 - 49 | $4.752 | |
| 50 - 59 | $4.664 | |
| 60 - 99 | $4.642 | |
| 100 - 199 | $4.599 | |
| 200 - | $4.566 | |



