LT1965EMS8E-3.3#PBF
ANALOG DEVICES
RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st64148190
Date Code:N/A
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Dropout Voltage | 310 mV |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 3 days ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 days ago) |
| Max Input Voltage | 20 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Current Limit | 1.2 A |
| Min Input Voltage | 1.8 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Pins | 8 |
| Number of Regulators | 1 |
| Operating Supply Current | 500 µA |
| Output Current | 1.1 A |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Polarity | Positive |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 75 dB |
| Schedule B | 8542390000, 8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000, 8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000, 8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000 |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 270
MOQ:1
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 1 - 4 | $9.398 | |
| 5 - 9 | $6.864 | |
| 10 - 29 | $6.238 | |
| 30 - 49 | $5.82 | |
| 50 - 59 | $5.736 | |
| 60 - 99 | $5.715 | |
| 100 - 199 | $5.674 | |
| 200 - | $5.642 | |



