Z-15HQ22-B
OMRON
RoHS Status:N/A
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st64112955
Date Code:2025
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Current Rating | 2 A |
| Differential Travel | 25.4 µm |
| Electrical Life | 500 kcycles |
| Max Operating Temperature | 80 °C |
| Mechanical Life | 20 Mcycles |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Mount | Panel |
| Operating Force | 2.79 N |
| Operating Position | 33.3502 mm |
| Overtravel | 3.5814 mm |
| Packaging | Bulk |
| Pretravel | 304.8 µm |
| Ratings | IP00 |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination | Screw |
| Throw Configuration | SPDT |
| Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Voltage Rating (DC) | 30 V |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.



