Z-15GW2255
OMRON
RoHS Status:N/A
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st64112942
Date Code:2025
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Differential Travel | 787.4 µm |
| Electrical Life | 500 kcycles |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 80 °C |
| Mechanical Life | 10 Mcycles |
| Min Operating Temperature | -15 °C |
| Mount | Chassis Mount , Panel |
| Operating Force | 2 N |
| Operating Position | 30.1752 mm |
| Overtravel | 2.3876 mm |
| Packaging | Bulk |
| Ratings | IP62 |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination | Solder |
| Throw Configuration | SPDT |
| Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Voltage Rating (DC) | 30 V |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.



