Z-15GDA55-B5V
OMRON
RoHS Status:N/A
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st64112921
Date Code:2025
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Current Rating | 6 A |
| Differential Travel | 50.8 µm |
| Electrical Life | 500 kcycles |
| Max Operating Temperature | 80 °C |
| Mechanical Life | 20 Mcycles |
| Min Operating Temperature | -15 °C |
| Mount | Chassis Mount , Panel |
| Operating Force | 3.4 N |
| Operating Position | 21.4884 mm |
| Overtravel | 1.5748 mm |
| Packaging | Bulk |
| Pretravel | 1.8034 mm |
| Ratings | IP62 |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination | Screw |
| Throw Configuration | SPDT |
| Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Voltage Rating (DC) | 30 V |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.



