BFC237041103
VISHAY
RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st62380344
Date Code:1052
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Capacitance | 10 nF |
| Case/Package | Radial |
| Contact Plating | Tin |
| Depth | 2.5 mm |
| Dielectric | PET |
| Dielectric Material | Polyester |
| Height | 6.5 mm |
| Height - Seated (Max) | 6.5024 mm |
| Lead Diameter | 500 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Length | 4 mm |
| Lead Pitch | 5.08 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 2 |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No |
| Schedule B | 8532250010 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating | 250 V |
| Voltage Rating (AC) | 160 V |
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.



