BD82035FVJ-GE2
ROHM
RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
Packing Type:cut tape
CoreStaff Part Number:st62380240
Date Code:1547
Documents
Product Specifications
| Case/Package | TSSOP |
| Fault Protection | Over Temperature, Reverse Current |
| Interface | On/Off |
| Lead Free | Lead Free |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 4 years ago) |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 2.5 A |
| Max Power Dissipation | 580 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | High Side |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 72 mΩ |
| Turn-Off Delay Time | 20 µs |
| Turn-On Delay Time | 20 ms |
| Weight | 157.991892 mg |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.




