926896-1
TE CONNECTIVITY
RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st62372251
Date Code:17
Documents
Product Specifications
| Approvals | UL |
| Case/Package | 100 |
| Circuit Application | Power |
| Connector System | Wire-to-Wire |
| Connector Type | Connector, Pin, Power |
| Contact Current Rating | 19 A |
| Contact Gender | Male |
| Contact Material | Brass |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Resistance | 3.5 mΩ |
| Contact Retention | With |
| Contact Style | Pin |
| Current Rating | 19 A |
| ELV | Compliant |
| Gender | Male |
| Insulation Diameter | 2.4892 mm |
| Lead Free | Not Applicable |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 3 days ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Material | Brass |
| Max Current Rating | 19 A |
| Max Operating Temperature | 221 °C |
| Min Operating Temperature | -67 °C |
| Mount | Cable |
| Number of Pins | 1 |
| Operating Supply Voltage | 600 V |
| Orientation | Straight |
| Packaging | Box |
| Plating | Tin |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | Crimp |
| VDE Tested | Yes |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating (AC) | 600 V |
| Wire/Cable Type | Discrete |
| Wire Gauge (Max) | 18 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 18 AWG |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.




