87713-1006
MOLEX
RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st62371866
Date Code:16
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| China RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Country of Origin | SG |
| Current Rating | 1.5 A |
| Depth | 6 mm |
| Glow Wire Compliant | Non-compliant |
| Halogen Free | Low Halogen |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 4 years ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 years ago) |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Circuits | 22 |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Rows | 1 |
| Number of Terminals | 22 |
| Orientation | Vertical |
| Pitch | 1.27 mm |
| Plating | Tin |
| REACH SVHC | Yes |
| Termination | Solder |
| Voltage Rating | 30 V |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.



