67491-1030
MOLEX
RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st62369192
Date Code:17
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Color | Black |
| Connector Type | SATA |
| Contact Material | Brass |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Resistance | 45 mΩ |
| Country of Origin | HK |
| Current Rating | 1.5 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Gender | Male |
| Glow Wire Compliant | Non-compliant |
| Housing Material | Polyester |
| Insulation Resistance | 1 GΩ |
| Lead Pitch | 4.25 mm |
| Lifecycle Status | Obsolete (Last Updated: 4 years ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | OBSOLETE (Last Updated: 4 years ago) |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -35 °C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Circuits | 7 |
| Number of Contacts | 7 |
| Number of Positions | 7 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Vertical |
| Panel Thickness | 1.6 mm |
| Pitch | 1.27 mm |
| Plating | Tin |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No |
| Schedule B | 8536695050|8536695050|8536695050|8536695050|8536695050 |
| Termination | Solder |
| Voltage Rating | 15 V |
| Voltage Rating (DC) | 15 V |
| Width | 4 mm |
| Working Voltage | 15 V |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.



