5788796-1
TE CONNECTIVITY
RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st62368342
Date Code:11
Documents
Product Specifications
| Approvals | UL |
| Body Material | Metal |
| Case/Package | Metal |
| Circuit Application | Signal |
| Color | Black |
| Connector Type | Receptacle |
| Contact Gender | Female |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Shape | Round |
| Current Rating | 6 A |
| Depth | 18.8 mm |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| High Temperature Housing | Yes |
| Hole Diameter | 100 µm |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Lead Length | 3.175 mm |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 3 days ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Material | Metal |
| Mating Connector Lock | With |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Max Supply Voltage (AC) | 250 V |
| Max Supply Voltage (DC) | 250 V |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Max Voltage Rating (DC) | 250.25 kV |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Contacts | 9 |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Positions | 9 |
| Number of Rows | 2 |
| Number of Terminals | 9 |
| Orientation | Right Angle |
| PCB Mounting Orientation | Right Angle |
| PCB Mount Retention | With |
| PCB Thickness | 1.57 mm |
| Pitch | 2.28 mm |
| Plating | Tin |
| Preloaded | Yes |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | Unknown |
| Row Spacing | 2.8448 mm |
| Sealable | No |
| Shell Material | Steel |
| Termination | Solder |
| Voltage Rating | 125 V |
| Width | 12.55 mm |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.




