52610-1071
MOLEX
RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st62367657
Date Code:10
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| China RoHS | Compliant |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Resistance | 20 mΩ |
| Country of Origin | JP |
| Current Rating | 500 mA |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Gender | Female |
| Height | 7.25 mm |
| Housing Material | Nylon |
| Insulation Resistance | 100 MΩ |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 1 mm |
| Lifecycle Status | Obsolete (Last Updated: 4 years ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | OBSOLETE (Last Updated: 4 years ago) |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Circuits | 10 |
| Number of Contacts | 10 |
| Number of Poles | 10 |
| Number of Positions | 10 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Vertical |
| Pitch | 1 mm |
| REACH SVHC | Yes |
| Termination | Solder |
| Voltage Rating | 125 V |
| Voltage Rating (DC) | 125 V |
| Width | 3.6 mm |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.



