5100161-9
TE CONNECTIVITY
RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st62367343
Date Code:1430
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Connector Type | Connector, Receptacle |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold, Tin |
| Current Rating | 1.5 A |
| ELV | Compliant |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Gender | Receptacle |
| Housing Color | Grey |
| Housing Material | Polyester |
| Lead Free | Not Applicable |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 day ago) |
| Make First / Break Last | No |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 day ago) |
| Max Current Rating | 1.5 A |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Columns | 11 |
| Number of Contacts | 55 |
| Number of Positions | 55 |
| Number of Rows | 5 |
| Orientation | Right Angle |
| PCB Mounting Orientation | Right Angle |
| Pitch | 2 mm |
| Plating Thickness | 760 nm |
| Radiation Hardening | No |
| Sealable | No |
| Shielding | No |
| Termination | Press-Fit |
| Voltage Rating | 500 V |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.



