15-87-0305
MOLEX
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| China RoHS | Compliant |
| Color | Black |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Country of Origin | US |
| Depth | 7.37 mm |
| Gender | Female |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Polymer |
| Lead Free | Lead Free |
| Lifecycle Status | Obsolete (Last Updated: 4 years ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | OBSOLETE (Last Updated: 4 years ago) |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Circuits | 68 |
| Number of Contacts | 68 |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Positions | 68 |
| Number of Rows | 2 |
| Number of Terminals | 68 |
| Orientation | Vertical |
| Pitch | 2.54 mm |
| Plating | Tin |
| REACH SVHC | Yes |
| Termination | Solder |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.



