1-406541-1
TE CONNECTIVITY
RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st62360864
Date Code:1328
Documents
Product Specifications
| Circuit Application | Signal |
| Color | Black |
| Contact Finish Thickness - Mating | 360 nm |
| Contact Material | Gold, Nickel |
| Contact Plating | Gold |
| Current Rating | 1.5 A |
| Gender | Receptacle |
| Height | 15.04 mm |
| Housing Color | Black |
| Lead Free | Lead Free |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Mount | Panel |
| Number of Contacts | 8 |
| Number of Pins | 2 |
| Number of Positions | 8 |
| Number of Positions Loaded | 8 |
| Orientation | Right Angle |
| Schedule B | 8536694040|8536694040|8536694040|8536694040|8536694040|8536694040|8536694040|8536694040|8536694040|8536694040|8536694040|8536694040|8536694040|8536694040|8536694040|8536694040|8536694040|8536694040|8536694040|8536694040|8536694040|8536694040|8536694040|85 |
| Shielding | Yes |
| Tail Length | 2.54 mm |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.




