0402YC102KAT2A
AVX
RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st62357657
Date Code:1805
Documents
Product Specifications
| Capacitance | 1 nF |
| Case/Package | 0402 |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Contact Plating | Tin |
| Depth | 500 µm |
| Dielectric | X7R |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Dissipation Factor | 3.5 % |
| Height | 560 µm |
| Insulation Resistance | 100 GΩ |
| Lead Free | Lead Free |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 6 years ago) |
| Material | Ceramic |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Mount | PCB , Surface Mount |
| Number of Pins | 2 |
| Packaging | Cut Tape |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No |
| Schedule B | 8532240020 |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 558.8 µm |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage | 16 V |
| Voltage Rating | 16 V |
| Voltage Rating (AC) | 16 V |
| Voltage Rating (DC) | 16 V |
| Width | 508 µm |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.




