UVR1C102MPD
NICHICON
Documents
Product Specifications
| Capacitance | 1 mF |
| Case/Package | Radial |
| Diameter | 10 mm |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Height | 16 mm |
| Height - Seated (Max) | 16.002 mm |
| Lead Diameter | 600 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 5 mm |
| Leakage Current | 4 µA |
| Life (Hours) | 2000 hours |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 4 years ago) |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Mount | PCB , Through Hole |
| Number of Pins | 2 |
| Packaging | Bulk |
| Polarity | Polar |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No |
| Ripple Current | 790 mA |
| Ripple Current (AC) | 790 mA |
| Schedule B | 8532220020, 8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage | 16 V |
| Voltage Rating | 16 V |
| Voltage Rating (DC) | 16 V |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 2
MOQ:2
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 2 - 19 | $5.07 | |
| 20 - 99 | $3.392 | |
| 100 - 199 | $2.832 | |
| 200 - 999 | $2.553 | |
| 1,000 - 1,999 | $2.459 | |
| 2,000 - 3,999 | $2.385 | |
| 4,000 - 7,999 | $2.329 | |
| 8,000 - | $2.301 | |




