BTS5180-2EKA
INFINEON
RoHS Status:N/A
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st62318809
Date Code:2022
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Category | Integrated circuits/ICs Power distribution switches |
| Manufacturer | INFINEON |
| Series | PROFET 12V |
| Switch Type | High-Side |
| Number of outputs (ratio Input: Output) | 2 |
| Rds On (Typ) | 180 mOhms@Tj=25°C |
| Current Limit | 8.0 A |
| Operating voltage | 5 ~ 28 V |
| Operating Temperature Range | -40°C ~ +150°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package | DSO 14pin |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.



