ESMG350ELL100ME11D
NIPPON CHEMI-CON
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Capacitance | 10 µF |
| Case/Package | Radial |
| Diameter | 5 mm |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Height | 11 mm |
| Height - Seated (Max) | 12.4968 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 2.0066 mm |
| Life (Hours) | 2000 hours |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 2 |
| Packaging | Bulk |
| REACH SVHC | Unknown |
| Ripple Current | 59 mA |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage Rating | 35 V |
| Voltage Rating (DC) | 35 V |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 161
MOQ:22
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 22 - 219 | $0.573 | |
| 220 - 1,099 | $0.43 | |
| 1,100 - 2,199 | $0.374 | |
| 2,200 - 10,999 | $0.344 | |
| 11,000 - 21,999 | $0.337 | |
| 22,000 - 43,999 | $0.329 | |
| 44,000 - 87,999 | $0.324 | |
| 88,000 - | $0.323 | |



