ZPSA40-36
TDK-LAMBDA
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Product Specifications
| Category | Power modules/Built-in boards AC/DC converters |
| Manufacturer | TDK-LAMBDA |
| Series | ZPSA40 (40W) |
| Type | Open frame |
| Voltage - Input | 90 ~ 264VAC |
| Voltage - Output 1 | 36V |
| Voltage - Isolation | 3kV |
| Current - Output 1 | 1.11A |
| Number of Outputs | 100% |
| Power (Watts) | 40W |
| Efficiency | 87% |
| Operating Temperature Range | 0°C ~ 70°C |
| Applications | ITE (commercial) |
| Mounting Type | Chassis mount |
| Size / Dimension | L4.00" x W2.00" x H1.07" (101.6mm x 50.8mm x 27.1mm) |
| Approval Agency | CE |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 4
MOQ:1
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 1 - 9 | $33.391 | |
| 10 - 49 | $29.602 | |
| 50 - 99 | $28.844 | |
| 100 - 499 | $28.276 | |
| 500 - 999 | $27.897 | |
| 1,000 - 1,999 | $27.821 | |
| 2,000 - 3,999 | $27.764 | |
| 4,000 - | $27.736 | |



