XJ8A-0211
OMRON
RoHS Status:N/A
Stock Type:Quality-guaranteed
Packing Type:bulk
CoreStaff Part Number:st62260645
Documents
Product Specifications
| Color | Black |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Resistance | 20 mΩ |
| Current Rating | 2 A |
| Depth | 4.4 mm |
| Height | 4.3942 mm |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Polybutylene |
| Insulation Resistance | 1 GΩ |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 4 years ago) |
| Max Current Rating | 2 A |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 300 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Contacts | 2 |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Straight |
| Pitch | 2.54 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Voltage Rating | 300 V |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.




