UUA1C471MNL1GS
NICHICON
RoHS Status:N/A
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st62260625
Date Code:2021
Documents
Product Specifications
| Capacitance | 470 µF |
| Case/Package | Radial |
| Diameter | 10 mm |
| Features | General Purpose |
| Height | 10 mm |
| Height - Seated (Max) | 10.4902 mm |
| Leakage Current | 75.2 µA |
| Life (Hours) | 5000 hours |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 years ago) |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Mount | Surface Mount |
| Polarity | Polar |
| Ripple Current | 320 mA |
| Ripple Current (AC) | 320 mA |
| Schedule B | 8532220020 |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage Rating | 16 V |
| Voltage Rating (DC) | 16 V |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.




