S8FS-G60024CD
OMRON
Documents
Product Specifications
| Category | Power modules/Built-in boards Industrial DIN Rail Power Supplies |
| Manufacturer | OMRON |
| Series | S8FS-G (600W) |
| Input Type | AC |
| AC Voltage - Input | 85 ~ 264VAC |
| Voltage - Output 1 | 24V |
| Voltage - Isolation | 3 kV |
| Current - Output (Max) | 27A |
| Number of Outputs | 1 |
| Power (Watts) | 600W |
| Efficiency | 90% |
| Operating Temperature Range | -20°C ~ 70°C (With Derating) |
| Features | Adjustable Output, PFC, Universal Input |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Size / Dimension | 7.48"L x 1.66"W x 4.02"H(170.0mm x 42.2mm x 102.0mm) |
| Approval Agency | CE, cURus, TUV, UL |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 1
MOQ:1
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 1 - 9 | $248.122 | |
| 10 - 49 | $245.281 | |
| 50 - 99 | $244.333 | |
| 100 - 499 | $243.86 | |
| 500 - 999 | $243.575 | |
| 1,000 - 1,999 | $243.251 | |
| 2,000 - 3,999 | $243.007 | |
| 4,000 - | $242.723 | |




